Airbus A350 XWB ma ponad 1 tys. części z drukarki 3D

A350_XWB-_Madrid-1

fot. mat. pras. Airbus

Druk 3D wzbija się w powietrze, dosłownie. W samolocie pasażerskim A350 XWB europejskiego Airbusa zastosowano ponad tysiąc części, które zostały wytworzone w technologii druku 3D.

Airbus oparł się na doświadczeniu amerykańskiej firmy Stratasys, która specjalizuje się w produkcji przemysłowych drukarek 3D i zajmuje się opracowywaniem systemu druku 3D dla szeregu branż, m.in. samochodowej, lotniczej, elektronicznej czy medycznej.

Części, które zostały wydrukowane w technologii zastąpiły elementy wytwarzane tradycyjnymi metodami, dzięki czemu Airbus był w stanie dotrzymać terminów pierwszych dostaw samolotów A350 XWB. Współpraca Airbusa i Stratasysa przy druku części do samolotów została zawiązana w 2013 r. jako część wdrażanej przez lotniczego giganta polityki zapobiegania opóźnieniom.

Druk 3D części wykorzystanych w Airbusie A350 XWB został przeprowadzony w technologii osadzania topionego materiału (FDM – ang. fused deposition modeling) z wykorzystaniem żywicy Ultem 9085. Materiał ten zapewnia doskonały stosunek wytrzymałości do masy, a także spełnia normy lotnicze w zakresie odporności na ogień oraz wydzielania dymu i toksyn.

A350_XWB_Bracket

fot: mat. pras. Airbus

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>