Desery z drukarki 3D. Robot kuchenny, jakiego nie znaliście.


Drukowanie 3D, choć błyskawicznie zdobywa popularność na świecie, w Polsce jest wciąż bardzo niszową technologią. Jeśli trafimy na osobę, która wie, do czego służą drukarki 3D, to najczęściej skojarzy je z produkowaniem różnego rodzaju gadżetów z plastiku. Tymczasem obecnie drukuje się już niemal wszystko, nie wyłączając z tego nawet wyrobów cukierniczych.

Specjalnie z myślą o wytwarzaniu deserów o najbardziej nawet wymyślnych kształtach powstała drukarka ChefJet. Stworzyła ją dwójka studentów architektury – Kyle i Liz von Hasseln, którzy sprzedali następnie swój wynalazek firmie 3D Systems. Urządzenie zostało już oficjalnie zaprezentowane, ale na rynek trafi dopiero w drugiej połowie 2015 r.

Niezwykłość ChefJeta polega na tym, że potrafi tworzyć desery, które mogą przyjąć formę, jakiej wytworzenie jest poza zasięgiem najzdolniejszych cukierników. Cukierki o skomplikowanej ażurowej konstrukcji, ciastka łudząco przypominające porcelanę, czy czekolada wyglądająca jak kwiaty – to tylko przykładowe wyroby, jakie potrafi wydrukować ChefJet.

fot. 3D Systems
fot. 3D Systems

Jest to tak naprawdę nowy kuchenny sprzęt AGD, ale zupełnie inny, niż wszystkie, jakie do tej pory trafiły do domów na całym świecie. Czy za kilka lat przestanie być sensacyjną nowością i stanie się normalnym wyposażeniem kuchni, jak kiedyś pralka czy zmywarka? Wiele na to wskazuje.

Istnieje także jego profesjonalny odpowiednik, ochrzczony ChefJet Pro, który jest przeznaczony dla cukierni, kawiarni i restauracji.

Jak podkreśla producent na swojej stronie internetowej, nie trzeba być ekspertem od druku 3D, by używać ChefJeta. Nabywca razem z drukarką będzie otrzymywał specjalne oprogramowanie, które ułatwi tworzenie cukierniczych projektów do druku 3D w cyfrowej książce kuchennej.

fot. 3D Systems
fot. 3D Systems

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>