Dom z drukarki 3D w Amsterdamie. Pierwszy taki budynek w Europie

Domy z drukarek 3D w Chinach nie są już niczym niezwykłym, ta technologia tworzenia budynków stopniowo zaczyna osiągać w Państwie Środka skalę wręcz przemysłową. W Europie takie konstrukcje to jednak prawdziwa sensacja. Jako pierwsi dom z drukarki 3D budują Holendrzy.

Nad jednym z niezliczonych kanałów w Amsterdamie znajduje się niezwykły plac budowy, na którym trwają prace nad pierwszym domem budowanym w technologii druku 3D.

Do wytworzenia elementów tego budynku wykorzystano drukarkę 3D, która jest około 10-krotnie większa niż typowe urządzenia tego rodzaju.

EKOLOGICZNY MATERIAŁ

Projekt Holendrów wyróżnia się także materiałem, który posłużył do wykonania druku przestrzennego elementów konstrukcji tego domu – jest to oparty na oleju roślinnym bioplastik, który został wzmocniony mikrowłóknami. Jak zapewniają twórcy drukowanego budynku, materiał ten jest przyjazny dla środowiska i jego produkcja nie  powoduje powstawania odpadów.

Jak wyjaśnił telewizji Euronews jeden z autorów tego projektu, Hans Vermeulen z firmy Dus Architects, w całym przedsięwzięciu nie chodzi tylko o zbudowanie domu, lecz przede wszystkim o spojrzenie w przyszłość i przedstawienie pionierskiej wizji odnawialnej technologii budowlanej.

To nie jest tak, że wszystko musi być okrągłe lub zakrzywione, lub w inny sposób szalone, ale jest to możliwe. W ten sposób odkrywamy nowe techniki budowy ścian, integrując wszelkie instalacje w taki sposób, by zredukować do minimum ilość materiału, która jest potrzebna do budowy. I tak właśnie powstaje inteligentny dom – powiedział Vermeulen, cytowany przez Euronews.

ZREWOLUCJONIZOWAĆ BRANŻĘ BUDOWLANĄ

Ideą holenderskich twórców domu 3D jest umożliwienie łatwego transportu potrzebnej do jego budowy technologii do różnych krajów. Chodzi też o to, by w przypadku przeprowadzki można było taki budynek łatwo rozłożyć i złożyć jak z klocków Lego w innej lokalizacji.

Branża budowlana jest obecnie dość konserwatywna, ale digitalizacja może ją całkowicie przekształcić w dużo bardziej elastyczny przemysł – stwierdził architekt.

Budynek 3D w Amsterdamie ma zostać ukończony w 2017 r. Wszyscy zainteresowani mogą już teraz zwiedzać ten niezwykły plac budowy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>