Instrumenty muzyczne z drukarki 3D

W miarę doskonalenia technologii i dzięki niezwykłej pomysłowości twórców projektów, druk 3D wchodzi w coraz to nowe dziedziny życia. Podczas nowojorskiej imprezy 3D Print Weekly zaprezentowano grające instrumenty strunowe z drukarki 3D: skrzypce, wiolonczelę oraz gitarę basową.

Poza niecodzienną formą czegoś, co normalnie jest pudłem rezonansowym, stworzone przez MODAD Studio instrumenty wyróżniają się zredukowaną liczbą strun. W przypadku skrzypiec są to dwie struny, a bas ma zaledwie jedną.

BRZMIENIE DRUKU 3D

Jak jednak widać na załączonych filmach z imprezy, która odbyła się w połowie kwietnia, wszystkie instrumenty z drukarki 3D nadają się do grania muzyki. Są to oczywiście instrumenty elektryczne, wyposażone w przetworniki piezoelektryczne.

Scott F. Hall, muzyk, który podczas 3D Print Weekly zaprezentował brzmienie basu i wiolonczeli z drukarki 3D, powiedział serwisowi 3DPrint.com, że choć wydrukowane instrumenty mają jedyny w swoim rodzaju wygląd, pod względem właściwości akustycznych nie różnią się bardzo od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Jak wyjaśnił, design gra nawet pewną rolę w tworzeniu indywidualnego brzmienia instrumentów.

POCZĄTEK SERII INSTRUMENTÓW Z DRUKARKI 3D

Właściciele firmy MODAD Studio zdradzili, że zaprezentowane instrumenty to dopiero początek tworzenia przez nich całej gamy instrumentów drukowanych w technologii 3D.

Cała trójka instrumentów została stworzona przy użyciu drukarki MakerBot Replicator Z18. Największy z nich – wiolonczela – był drukowany przez aż 10 dni z rzędu. Instrument ten powstał z trzech osobnych części wydrukowanych w technologii 3D, które następnie zostały ręcznie razem sklejone. Skrzypce zostały zbudowane z dwóch części, natomiast bas został wydrukowany w jednym kawałku, ale z użyciem fragmentu, który nie został wydrukowany.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>