Polacy pracują nad rewolucyjną drukarką 3D. Wydrukuje niemal wszystko

Sinterit

fot. Sinterit

Drukowanie elastycznych elementów, gotowych mechanizmów, a nawet książek. Takimi możliwościami ma dysponować nowa drukarka 3D polskiej firmy Sinterit. Jej przedstawiciele obiecują, że to niezwykłe urządzenie trafi na rynek jeszcze w tym roku.

Choć rynek drukarek 3D wciąż jest w Polsce w powijakach, nad Wisłą aż roi się od firm produkujących takie urządzenia, wiele z nich odnosi spore sukcesy na zagranicznych rynkach. Teraz dołącza do nich kolejna i to taka, która chce produkować drukarkę o wręcz przełomowych właściwościach.

Firma Sinterit chwali się na swojej (wyłącznie anglojęzycznej) stronie internetowej, że jej drukarka wykorzystująca technologię SLS (Selective Laser Sintering) „może zmienić świat”.

Jak wyjaśnił Konrad Głowacki z Sinterit w jednym z prasowych wywiadów, technologia ta pozwala na uzyskanie delikatnie chropowatej powierzchni, dzięki czemu wydrukowane przedmioty „nie przypominają typowych wyrobów z tworzyw sztucznych” i dlatego drukarka ta nadaje się do drukowania „produktów ekskluzywnych”.

Proces druku w przypadku drukarki Sinterit wygląda następująco: na przestrzeni roboczej nanoszona jest warstwa proszku, a następnie zostaje spieczona przez laser w miejscach, w których mają być elementy drukowanego modelu.Co ciekawe, nie trzeba dodawać wsporników w czasie procesu drukowania, co daje bardzo duże możliwości w kwestii wyboru przedmiotów do druku. Można nawet wydrukować działające mechanizmy elastyczne.

Polska firma chce szukać odbiorców swojej drukarki głównie wśród małych i średnich firm, które potrzebują takiego urządzenia do tworzenia prototypów, a nawet rozpoczęcia produkcji krótkoseryjnej czy wykonywania pojedynczych obiektów na zamówienie.

Sinterit obiecuje, że zamówienia na drukarkę 3D będą przyjmowane już po wakacjach, a pierwsi klienci dostaną swoje egzemplarze jeszcze przed końcem roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>