Wydrukowane gniazda przyciągają ptaki z powrotem do miast

printed nest 0

fot: printednest.com

Miasta stają się coraz mniej przyjazne dla ptaków, przez co w szybkim tempie spada liczebność tych stworzeń w obszarach zurbanizowanych. Pomysłodawcy projektu Printed Nest mają jednak sposób na przyciągnięcie ptaków z powrotem do miast – gniazda drukowane w technologii 3D.

Ideą tej inicjatywy, którą do życia powołała grupa architektów i designerów, jest udostępnienie w ramach licencji open source projektów ptasich gniazd, które można za darmo wydrukować na domowej drukarce 3D i powiesić w przestrzeni miejskiej.

Ci, którzy nie posiadają drukarki 3D, mogą zamówić gotowy projekt w jednym z serwisów świadczących usługi druku 3D (np Shapeways), bądź bezpośrednio ze strony printednest.com. Koszt? Ok. 50 dolarów.

Technologia druku 3D jest sposobem rozwijania produktu, który stale ewoluuje i jest poprawiany na podstawie błędów wcześniejszych prototypów, zupełnie jak w przypadku żywych organizmów. Każdy produkt ma swój urok, jak i niedoskonałości. Nie jest perfekcyjny to właśnie te niedoskonałości czynią go wyjątkowym – czytamy na stronie projektu Printed Nest.

Każdy, kto wydrukuje i powiesi gniazdo 3D, może zarejestrować się na stronie projektu Printed Nest i informacje na temat lokalizacji tego gniazda zostaną umieszczone na mapie. Jak dotąd w 65 miastach 20 krajów świata zainstalowano 87 ptasich gniazd z drukarki 3D.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>